Artikkel

Vestres fergepost spredt mest i vest

Faktisk.no har kartlagt hvordan påstandene fra Jan Christian Vestre om gratis ferge og studiegjelsslette ble spredt av minst 300 Ap-tilknyttede over hele landet i uken før valget. 

Her er noen av kommentarene som ble delt sammen med posten der Vestre forsvarte sin omstridte video.
Publisert Sist oppdatert

Lukk

Bygg inn artikkelen

Kopier og lim inn HTML-koden nedenfor på siden der du vil bygge inn denne artikkelen.

Tilpass innebygd innhold







Det har stormet rundt Arbeiderpartiet, som ifølge målinger har mistet hver tredje velger de siste månedene

Partiet har blitt beskyldt for å spre desinformasjon i valgkampen.  

Sentralt i saken er en video og en Facebook-post fra nestleder Jan Christian Vestre, som advarte mot økte utgifter hvis Høyre og Frp vant valget. 

To av de ti punktene i posten, handlet om at ordningene med gratis ferge og sletting av studiegjeld ville ryke.

Da Tina Bru (H) anklaget Vestre for desinformasjon, svarte han med en ny Facebook-post hvor han forsvarte påstandene sine.

Det Vestre ikke fortalte, var at Arbeiderpartiet selv ville kutte i de to ordningene i sitt forslag til statsbudsjett, som de akkurat hadde behandlet. Vestre har i ettertid tatt selvkritikk for videoen.

Videoen ble mye delt rett før valget, men det ble også posten der Vestre forsvarte påstandene. 

Faktisk har nå kartlagt spredningen av denne posten. En undersøkelse av postens 496 åpne delinger viser at 303 av dem kom fra Arbeiderpartiets egne politikere, lokallag og aktive medlemmer. 

Gratis ferge og sletting av studiegjeld

En av dem som delte posten var stortingsrepresentant for Arbeiderpartiet i Vestland, Linda Monsen Merkesdal. 

«Jan Christian Vestre nestleder i Arbeiderpartiet, snakkar om ekte pengar som er vedtatt, og lagt inn i budsjett», skrev hun da hun delte en Facebook-posten. 

– Det som var viktig for meg var det politiske innholdet, barnehage, fergepriser og dette med sletting av studiegjeld, sier Merkesdal til Faktisk.no.

– Hva tenker du om at du og 300 andre arbeiderpartipolitikere har bidratt til å spre noe som ikke var riktig?

– Vi delte jo den posten på et tidspunkt der man tenkte at alt var greit. Verken de 300 som delte, eller jeg, satt jo med noen annen informasjon enn det som lå til grunn i den posten. Det tenker jeg var delt med de beste hensikter.

– Hvordan var det å se at de punktene var kuttet i forslaget til statsbudsjett?

– Jeg kan ikke si at det var den kjekkeste dagen på jobb.

Delte i god tro

Faktisk.no har snakket med en rekke lokalpolitikere som delte innlegget. De sier at de gjorde det av egen overbevisning, ikke etter en oppfordring fra partiledelsen.

En sier at det var en generell oppfordring om å være aktiv i sosiale medier, men ingen spesifikk ordre om å dele akkurat Vestres post. 

Flere av dem som delte, forteller at de reagerte med sinne da forslaget til statsbudsjett ble lagt frem og gratis ferge og sletting av studiegjeld var strøket. De legger til at de er glade for at kuttene til slutt ble reversert.

Flere statsråder spredte fergeposten

Blant dem som delte posten, var også seks statsråder, som alle skal ha vært til stede på regjeringskonferansen 21. og 22. august, der statsbudsjettet ble fastsatt. Ingen av disse har reagert på at posten omtaler gratis ferge og sletting av studiegjeld. 

Flere av dem som delte er også stortingsrepresentanter eller rådgivere for partiet. De aller fleste er imidlertid tilknyttet fylkes- og lokallag rundt om i landet. Alle de 303 stilte enten til valg for Arbeiderpartiet i 2023 eller 2025 eller har deltatt aktivt under valgkampen i år. Regjeringsmedlemmer, rådgivere i regjeringsapparatet og på Stortinget, har vi registrert i Oslo. 

Kartet under viser hvordan innlegget ble spredt i norske fylker. Jo mørkere farge, desto flere delinger:  

Det var flest delinger i Vestland (44), Oslo (32), Akershus og Rogaland (29). Færrest i Østfold (6) og Troms (8). 

«Dette er ikke et valgløfte! Ordningen er vedtatt»

Arbeiderpartiet er det partiet som har brukt mest penger på annonser på Facebook og Instagram, ifølge Metas annonsebibliotek. Fra hovedkontoen på Facebook er det brukt nesten 2,2 millioner kroner, fordelt på cirka 140 annonser i løpet av valgkampen. 

Til sammenligning brukte Fremskrittspartiet rundt 1,7 millioner kroner, fordelt på rundt 150 annonser. Høyre derimot brukte rundt 1 million fordelt på rundt 200 annonser.

I tillegg til hovedkontoen til Arbeiderpartiet, har også fylkeslagene brukt penger på Facebook. 

Innlandet Arbeiderparti betalte for minst to Facebook-innlegg i slutten av valgkampen, som handlet om sletting av studiegjeld for folk i grisgrendte strøk. 

Det første innlegget, publisert 27. august, hadde budskapet: «Dette er ikke et valgløfte! Ordningen er vedtatt». 

Annonsen fremhevet at folk i 27 spesifikke kommuner kunne få slettet 25 000 kroner årlig av studiegjelda, og angrep Frp og Høyre for å ville fjerne ordningen. Bildet som ble brukt viste et kart med de aktuelle kommunene med Arbeiderpartiets røde bakgrunn.

Denne annonsen betalte Innlandet Arbeiderparti for å få spredt.

Ifølge Metas annonsebibliotek var annonsen aktiv i seks dager (28. august – 2. september). Partiet testet budskapet mot flere ulike målgrupper og budsjetter, til en samlet kostnad på mellom 2200 og 2700 kroner.

Det andre innlegget var et regneeksempel fra Midt-Gudbrandsdal, som lovet en familie en årlig besparelse på 135 000 kroner, inkludert «50.000 kroner i slettet studiegjeld». Denne annonsen var aktiv i tre dager (6. – 8. september) og kostet mellom 400 og 499 kroner.

I oktober fortalte avisa Gudbrandsdølen Dagningen at Arbeiderpartiet måtte beklage sitt eget valgkamputspill. 

Angrer ikke på annonseringen

Skjermbilde fra Innlandet Arbeiderparti, der det loves at Arbeiderpartiets politikk kan gi deg 50 000 kroner i slettet studiegjeld i 2026.

Bjørn Jarle Røberg-Larsen er fylkessekretær i Innlandet Arbeiderparti. Han bekrefter at de betalte for de to annonsene.

– Da vi la det ut og betalte for spredning av det, så var jo dette gjeldende politikk, sier Røberg-Larsen.

Han sier at den første posten, om sletting av studiegjeld, fikk 110 000 visninger og nådde ut til drøyt 33 000 mennesker i området.

Annonsen om gjeldslette hadde 110 000 visninger og nådde rundt 33 000 mennesker. Denne skjermdumpen har vi fått fra Røberg-Larsen i Innlandet.

Røberg-Larsen angrer ikke på annonseringen, fordi det ble riktig til slutt. 

– Sånn sett så mener vi at det vi har markedsført oss på i valgkampen, det var riktig ut fra bildet da, og det ble også riktig nå etter ekstrarundene.

Han sier de er glade for at regjeringen beklaget og for at de har hørt på tilbakemeldingene fra blant annet Innlandet Ap, og ordningen med gjeldsslette nå blir gjennomført.

Arbeiderpartiets annonser

Faktisk.no har bedt om innsyn i hvilke budskap Arbeiderpartiet betalte annonser for i valgkampen, for å se om gratis ferger og studiegjeldsslette ble omtalt. 

Partiet har avslått å gi innsyn i dette. 

VG har tidligere avslørt at Arbeiderpartiet har slettet reklame for gratis ferger på partiets egne nettsider.

Arbeiderpartiets nettomtale av at de har innført gratis ferger før valget, er blitt fjernet. Foto: Skjermdump av arbeiderpartiets nettside / NTB

Valgforsker: – Vanskelig å forstå

Johannes Berg er forskningsleder ved Institutt for samfunnsforskning. Han mener det er tankevekkende at en uriktig påstand ble så mye spredt av Arbeiderpartiet i valgkampen.

– For det første så illustrerer det jo hvor viktig denne posten og de to sakene egentlig var i valgkampen, at det fikk en stor betydning og at Arbeiderpartiet aktivt spredde det budskapet som var i den posten, fra Vestre. Og så tenker jeg i ettertid at det tar seg jo veldig dårlig ut, selvsagt.

– På dette tidspunktet var det klart for mange sentralt i partiet at de ikke kom til å gå videre med disse ordningene. Likevel så spres det, blant annet er det seks statsråder som sprer denne posten videre. Hva tenker du om at ingen grep inn?

– Jeg tenker at det egentlig er vanskelig å forstå. Det er flere eksempler på at regjeringsmedlemmer har kommet med uttalelser som de egentlig burde ha visst bedre, sier valgforsker Berg.

Johannes Berg, forskningsleder ved Institutt for samfunnsforskning.

3. september, dagen etter Vestres post på Facebook, var statsminister Jonas Gahr Støre og finansminister Jens Stoltenberg på reise i Rogaland og tok ferge.

Til lokalavisen Øyposten sa statsministeren at det fortsatt skulle være gratis ferge med han som statsminister. Støre har i ettertid beklaget det han sa.

Ingen oppklaring

Regjeringen møttes 21. og 22. august for å avgjøre sitt forslag til statsbudsjett. Samtlige statsråder var til stede, ifølge NRK og VG. 

Likevel har seks statsråder delt påstanden om gratis ferge og sletting av studiegjeld, over en uke senere. 

Teksten ble delt av nestleder Tonje Brenna, forsknings- og høyre utdanningsminister Sigrun Aasland som har ansvar for gjeldssletteordningen, Jon-Ivar Nygård som er samferdselsminister med ansvar for ordningen med gratis ferge, samt klima- og miljøvernminister Andreas Bjelland Eriksen, barne- og familieminister Lene Vågslid og næringsminister Cecilie Myrseth.

I et intervju har Vestre sagt at det er en hver statsråds plikt å vite hva som ligger i statsbudsjettet. 

– Enhver statsråd må vite hva som står i statsbudsjettet. Det gjelder meg også, sa Vestre til NRK da statsbudsjettet ble kjent.

Faktisk har kontaktet statsrådene for å spørre om de var klar over forslaget om å kutte i ordningene, da de selv delte innleggene. 

Samtlige ga oss identiske svar: 

«På generelt grunnlag kommenterer vi ikke på regjeringsinterne diskusjoner».

Posten ble spredt i 150 ulike kommuner. Kartet under viser hvilke: 

Faktisk har bedt Jan Christian Vestre om et intervju. Han har gitt oss et svar via statssekretær Renate Tårnes.

–  Velgerne skal kunne stole på politikere, og når vi gjør feil er det riktig å beklage og rette opp. Det var aldri meningen å si noe galt, og jeg og flere andre medlemmer av regjeringen har beklaget, skriver Vestre.

– Jeg vil gjenta beklagelsen og er lei meg for det som har skjedd. Nå kommer både gratis ferge og sletting av studiegjeld i sentralitetssone 5 og 6 inn på statsbudsjettet igjen, slik at det Arbeiderpartiet kommuniserte til velgerne før valget ble gjennomført. Vi har lært av denne saken og vil gjøre det vi kan for å unngå slike feil igjen, avslutter han.

Svekket tillit 

I ettertid har flere anklaget Arbeiderpartiet for å spre desinformasjon. Frp mente Arbeiderpartiet oppførte seg som en koordinert trollfabrikk. Valgforsker Berg mener også saken er alvorlig.

– Jeg vil omtale det som en veldig alvorlig sak, som kan bidra til å svekke tilliten til politikere. Folk som har lav tillit og tror at politikerne lyver, får på en måte bekreftet sitt virkelighetsbilde. Det er veldig uheldig.

Vi har også spurt finansminister Jens Stoltenberg om når det ble bestemt at ordningene med gratis ferge og gjeldsslette skulle kuttes i forslaget til statsbudsjett. Finansdepartementet svarer ikke direkte på spørsmålet, men informerer om at de ulike forslagene i statsbudsjettet for 2026 ble fattet som en del av regjeringens budsjettprosess og lagt frem for Stortinget i midten av oktober. 

Lukk

Bygg inn artikkelen

Kopier og lim inn HTML-koden nedenfor på siden der du vil bygge inn denne artikkelen.

Tilpass innebygd innhold