Artikkel
16. Video viser amerikansk missilangrep ved siden av barneskolen i Iran
Etter angrepet på barneskolen i Minab i Iran, der minst 160 mennesker mistet livet, reises det spørsmål om hvem som står bak.
Som Faktisk.no tidligere har skrevet, ligger skolen i nærheten av et militært anlegg. Satellittbilder av de omfattende ødeleggelsene tyder på at bygningen ble truffet av et presisjonsvåpen.
Ifølge nyhetsbyrået Mehr, viser en video det som fremstår som en Tomahawk-missil som treffer det militære målet like ved skolen. Bellingcat har geolokalisert videoen og estimert nedslagsområdet for missilet.
Under en pressekonferanse har den amerikanske generalen Caine bekreftet at USAs marine avfyrte Tomahawk-missiler mot iranske styrker i dette tidsrommet, og at amerikanske fly slapp presisjonsvåpen over militæranlegg langs Irans sørlige flanke og lenger inn i landet.
USA er den eneste aktøren i konflikten som benytter seg av denne typen missiler, ifølge The New York Times.
Kart over området viser at barneskolen ligger i umiddelbar nærhet til de maritime målene USA opererte mot.
På tidspunktet for angrepet hadde Iran ennå ikke iverksatt noen motangrep mot USA eller Israel.
Til tross for de sammenfallende opplysningene om amerikansk militæraktivitet i området, avviser Donald Trump at USA står bak. (Arkivert versjon her)
Ifølge The New York Times uttaler Trump at han mener det var Iran selv som stod bak handlingen, og han begrunner dette med at landets militære styrker er unøyaktige.
Mens saken offisielt er under etterforskning av amerikanske myndigheter, peker summen av missiltypen som ble brukt, verifiserte videoopptak og general Caines egne uttalelser, i retning av at det var et amerikansk angrep som rammet skolen.